niedziela, 13 września 2015

Ułóż zdanie z wyrazami: transakcja, przyszłość, prośba

Beata Szydło: specjalistka ds. integracji europejskiej, ekspert ekonomiczny,
intendentka i znawczyni zagadnień związanych z fonetyką i fonologią
Beata Szydło zaprezentowała się jako specjalistka od integracji europejskiej, zastanawiając się przed kamerą, czy Polska wstąpiła do Unii w latach 80., czy może jednak na początku lat 90. (polityczni przeciwnicy upierają się przy roku 2004). Jest również cenioną ekspertką ekonomiczną i dowiodła, że zna się na sprawach gospodarczych jak mało kto (w 2011 roku zażądała od rządu wyjaśnień, dlaczego rośnie inflacja i bezrobocie, a spada PKB. Otrzymała odpowiedź: inflacja i bezrobocie zamiast rosnąć spadają, a PKB zamiast spadać rośnie). Dowiodła, że żadnej pracy się nie boi i w towarzystwie kamer wszystkich stacji informacyjnych wybrała się z Jarosławem Kaczyńskim na zakupy do spożywczaka przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie.

Szydło jest również niekwestionowaną mistrzynią dykcji i emisji głosu. Co prawda zamiast z przepony pani Beata mówi ze śledziony, ale nikt nie zaprzeczy, że barwę głosu ma wprost ujmującą (podobnie jak jej pryncypał).

Byłbym wdzięczny, gdyby słowo „transakcja” była łaskawa wymawiać: [tranzakcja], ponieważ w języku polskim występuje zjawisko upodobnienia fonetycznego, w którym spółgłoski bezdźwięczne zyskują dźwięczność, a dźwięczne – bezdźwięczność. Wszyscy wiemy, że w słowniku ortograficznym jest wyraźnie napisane „transakcja”, ale pod wpływem sąsiadującej spółgłoski dźwięcznej „n” wymawiamy spółgłoskę „z”, chociaż piszemy „s”. Zachodzi tu upodobnienie postępowe, udźwięcznienie. Inny przykład: piszemy „przyszłość”, wymawiamy [pszyszłość] – upodobnienie postępowe, ubezdźwięcznienie. Dla utrwalenia wiedzy jeszcze jeden przykład: piszemy „prośba”, wymawiamy [proźba] – upodobnienie wsteczne, udźwięcznienie.

Wiceprezes Szydło ze wzruszeniem w głosie opowiadała wczoraj o inauguracji roku szkolnego w podstawówce w Brzeszczach, do której uczęszczała. Mogła zostać na lekcji polskiego i przyswoić wiedzę z artykulacji głosek. Jeśli dobrze pamiętam, ten temat jest omawiany w szóstej klasie.

Pani Beato! Prośba na przyszłość: mówimy [tranzakcja].

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz